Gondoltam leírom azokat a különbségeket, amelyek a terhes- illetve újszülöttgondozásban felmerültek. Persze otthoni tapasztalatom nincs, azokat vagy hallottam ismerőseimtől, rokonaimtól vagy olvastam a neten róluk (illetve a védőnős szakon anno tanultam). Mondjuk a terhesgondozásról már írtam, hogy itt mennyire minimálisra vannak csökkentve a vizsgálatok, ami egyrészről jó, másrészről pedig nem. Úgyhogy máris rátérek a babázásra.
* Köldökcsonk ápolása
Otthon: víz nem érheti, és fertőtlenítős hintőporral kezelendő míg le nem esik.
Itt: "nem kell vele foglalkozni". Fürdetésnél víz érheti. Csak figyelni kell, hogy rendellenes váladékozás van-e, ha esetleg igen, akkor szólj a védőnőnek. Érdekes, hogy egy angol honlapon azt találtam, hogy "régen használtunk hintőport a csonk ápolására, ez egyes területeken még megvan, főleg ahol kevésbé jó a higiénia" (...)
* D vitamin
Otthon: kapásból adják, illetve az anyuka otthon tovább is. Hiánya ugye az angolkór, mivel ebben az országban kevés a napsütés, ezért a csecsemő szervezete nem tud elegendő D vitamint előállítani, ami miatt általános anyagcsere-betegség alakulhat ki, ami a csontfejlődés zavarához vezethet.
Itt: semmi ilyesmi. Rákérdeztem, amire annyi volt a válasz, hogy egyes népcsoportoknak adják, fehér bőrűeknek nem, mert van elég nap, persze amikor épp süt... (annyira tipikus angol válasz volt...)
* testsúlymérés
Otthon: gyakrabban (csak ennyit tudok, persze az anyuka vérmérsékletétől függően, de gondolom otthon a védőnő gyakrabban méri. Kismamák javítsatok ki, vagy informáljatok, plíz. Persze, lehet, hogy csak feldühítem magam, összehasonlítva az itteni helyzettel)
Itt: hetente a védőnő hozza a mérleget és megméri a babát. Ahogy a szavaiból kivettem, addig amíg újra el nem éri a születési súlyát.
Na, eddig ennyi lényeges különbség jutott az eszembe, vagy tapasztaltam...
Utolsó kommentek